Hel – Typologia Boginiczna

Hel Czysta Wiosna

Hel jako bogini z Mitologii Skandynawskiej powiązana była ze śmiercią, krainą umarłych naturalnie. Przedstawiana była zazwyczaj jako kobieta z nogami szkieletowymi. To wyobrażanie jednak prawdopodobnie pojawiło się po chrystianizacji Skandynawii, by dodatkowo powiązać ją z diabłem. Pierwotnie nie była postacią tak negatywną; w ludowych opowieściach osobiście prowadzi dusze do Helheimu i dba o ich wyżywienie. Odpowiada tym samym zachodniogermańskiemu demonowi śmierci – Holdzie.

Nie każda Hel będzie dobrze wyglądać w czerni, która tak się z tym typem może kojarzyć – tylko Hel Czysta Wiosna udźwignie jej moc. Pozostałe Hel zdecydowanie lepiej będą się prezentować w brązach, a także zieleniach, pojawiających się we wzmiankach o tej bogini. Myślę, że również odcienie żółci i złota będą bardzo twarzowe, szczególne dla Hel Ciepłej Wiosny, wszak mamy do czynienia z jedną z ważniejszych bogiń skandynawskich.

Typologia Boginiczna – Hel (Czysta Wiosna)

Boginią Hel oprócz Czystej Wiosny (która ze swoim dramatycznym kontrastem kojarzy się najbardziej typowo) może być również Jasna czy Ciepła Wiosna. Na poniższym zdjęciu widać jak tej ostatniej służy złoto.

Hel (Ciepła Wiosna)
Sylwetka Hel w optymalnym kroju

Na powyższym zdjęciu widzimy Michelle Dockery w optymalnych liniach ubioru dla Hel. Prosty, dopasowany fason, konkretna tkanina – to jest bardzo korzystne dla jej wydłużonej sylwetki. Równie dobrze mogłoby nie być „cięcia kolorystycznego” w pasie, jednak w przypadku Czystej Wiosny daje nam to niezbędny kontrast oraz geometrię, która pasuje. Jako kolorystka widzę też dobry, podkreślający urodę makijaż, choć na taką okazję widziałabym czerwoną pomadkę na ustach.

Jaka jest Hel:

  • wiosenna
  • o strzelistą sylwetkę, często kanciastą bądź o zaokrąglonych krawędziach
  • jest wysokiego (albo średniego) wzrostu

Hel oprócz Milly Jovovich są też: Amy Adams (Ciepła Wiosna), Michelle Docery (Czysta Wiosna), Nicole Kidman (Ciepła Wiosna).

1 myśl w temacie “Hel – Typologia Boginiczna

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close