Styl etno dla wszystkich typów kolorystycznych

Gdy czytamy o stylu etno albo folk machinalnie myślimy o kolorach czystych albo ciepłych. Sama zresztą tak robiłam 🙂. Co zrobić, jeśli jesteśmy pewne/pewni, że jednak to nie nasza paleta, nie nasza kolorystyczna bajka. No właśnie. Na przykładzie kolażu wyjaśniam zawiłości oraz podaję ubrania dla konkretnych typów.

STONOWANE LATO

Stonowane Lato to typ urody, któremu bardzo nie służą kolory przesadnie nasycone, ale też zbyt ciemne bądź zbyt jasne. Można powiedzieć, że najlepiej się sprawdza „złoty środek”, zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i kontrast. Ten drugi jeśli już musi być, to najlepiej by był dość subtelny.

W mojej propozycji dla Stonowanego Lata:
* spodnie alladynki w kolorze dość ciepłego bordo połączyłam z granatową bluzką – granat to dość bezpieczny, bazowy kolor, ale myślę, że jest dobry dla każdego Lata
* torba tworzy bardzo korzystny dla Stonowanego Lata kontrast walorowy ze spodniami. Taka zabawa odcieniami jest wskazana w przypadku tego typu
* biżuteria – idealna by była w kolorze tak zwanego „różowego złota”. Skoro jednak chciałam się trzymać asortymentu jednego sklepu, postanowiłam na oksydowane srebro. Myślę, że takie przybrudzenie służy temu stłumionemu typowi kolorystycznemu.

*

STONOWANA JESIEŃ

Stonowana Jesień to kolejny typ urody, któremu bardzo nie służą kolory przesadnie nasycone, ale też zbyt ciemne bądź zbyt jasne (podobnie jak Stonowanemu Latu). Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdza „złoty środek”, zarówno jeśli chodzi o kolor, jak i kontrast. Ten drugi jeśli już musi być, to najlepiej by był dość subtelny.

W mojej propozycji dla Stonowanej Jesieni:
* spodnie szarawary w kolorze oliwkowym połączyłam z bluzką o podobnym kolorze, ale też wzorze. Taka stonowana zieleń jest bardzo dobrym kolorem dla Stonowanej Jesieni
* plecak z kawałków materiału w różnych, ciepłych odcieniach tworzy delikatny kontrast do całości
* biżuteria – złota bransoleta utrzymana jest kolorystycznie w kolorze tak zwanego „brudnego złota”, a więc powinna się dobrze sprawdzić w przypadku Stłumionej Jesieni, gdzie mamy przewagę ciepła, ale też swego rodzaju „zakurzenie” barwy.

*

CIEPŁA JESIEŃ

Ciepła Jesień to typ urody, któremu bardzo nie służą kolory chłodne (podobnie jak Ciepłej Wiośnie). Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się ciepłe, w miarę zgaszone barwy w średnim kontraście (mniejszym, niż w przypadku typu siostrzanego, Ciepłej Wiosny).

W mojej propozycji dla Ciepłej Jesieni :
* sukienka w ciepłym, ale średnio intensywnym pomarańczowym kolorze, idealnie podkreśli urodę tego ciepłego typu
* torba w naturalnym kolorze z drewnianą rączką dopełni tę elegancką i niewymuszoną stylizację
* biżuteria drewniana w ciepłych barwach – drewno szczególnie polecane jest dla ciepłych typów, a złoty kolor pozytywnie ożywi całość.

*

CIEMNA JESIEŃ

Ciemna Jesień to typ urody, któremu bardzo nie służą kolory jasne, jak też ewidentnie chłodne. Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się głębokie, szlachetne barwy.

W mojej propozycji dla Ciemnej Jesieni:
* beżowa sukienka w czarno-brązowe pasy stanowi tło dla całości
* torebka w paski powtarza wzór i kolorystykę ubrania
* biżuteria – kolczyki utrzymane w kolorze czarno-złotym, idealnym dla Ciepłej Jesieni. Bransoletka z kolei złota z żółto-pomarańczowymi kamieniami to również niezły wybór.

*

CIEMNA ZIMA

Ciemna Zima to typ urody, któremu bardzo nie służą kolory jasne, jak też ewidentnie chłodne. Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się głębokie barwy.

W mojej propozycji dla Ciemnej Zimy:
* czarna sukienka w kwiaty robi przyjemną bazę dla całości
* naturalnie drewniana torebka we wzory na złotym łańcuszku ciekawie wybija się na tym czarnym tle
* biżuteria – kolczyki utrzymane w kolorze czystego srebra, co prawda nie są zalecane dla Ciemnej Zimy, jednak srebro połączono ze złotem i brązowym kamieniem, co stanowi dobre połączenie dla tego typu. Podobnie złote, oksydowane obrączki.

*

CHŁODNA ZIMA

Chłodna Zima to typ urody, któremu bardzo nie służą kolory ciepłe (podobnie jak Chłodnemu Latu). Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się chłodne, czyste barwy w umiarkowanym kontraście.

W mojej propozycji dla Chłodnej Zimy:
* sukienka w odcieniach błękitu i bieli „robi” pierwszy, przyjemny kontrast dla tego typu kolorystycznego
* różowa gawroszka, którą można nosić na różne sposoby, ale za każdym razem wprowadzi kolejną, bardzo pożądaną barwę w kontraście, a mianowicie chłodny, nasycony róż
* siatka biała z kotem w chłodnych kolorach od błękitu przez róż i fiolet stanowi doskonały kontrast, który pasuje do całości
* biżuteria – kolczyki utrzymane w kolorze czystego srebra – najlepszego. To właśnie Chłodna Zima została stworzona do noszenia biżuterii srebrnej.

*

CZYSTA ZIMA

Czysta Zima to typ urody, któremu bardzo nie służą kolory stonowane i pastelowe (podobnie jak Czystej Wiośnie). Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się czyste barwy w wysokim kontraście.

W mojej propozycji dla Czystej Zimy :
* biała sukienka w kontrastowe wzory, to świetna baza dla Czystej Zimy (swoją drogą, biel jest najlepszym kolorem-bazą dla tego typu)
* torba w paski w kolorach chłodnego błękitu i czerni wprowadzi dodatkowy kontrast, to jest bardzo pożądane u Czystej Zimy
* biżuteria powtarzająca barwy z torebki dopełnia całość

*

CZYSTA WIOSNA

Czysta Wiosna to typ urody, któremu bardzo nie służą kolory stonowane i pastelowe (podobnie jak Czystej Zimie). Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się czyste barwy w wysokim kontraście.

W mojej propozycji dla Czystej Wiosny :
* sukienka w energetycznej, ciepłej czerwieni idealnie podkreśli urodę tego typu
* torba we wzory stworzy idealny kontrast z wyrazistą sukienką
* biżuteria w czystych barwach, które są również na torbie dopełni całości

*

CIEPŁA WIOSNA

Ciepła Wiosna to typ urody, któremu bardzo nie służą kolory chłodne (podobnie jak Ciepłej Jesieni). Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się ciepłe, w miarę czyste barwy w średnim kontraście (większym, niż w przypadku typu siostrzanego, Ciepłej Jesieni).

W mojej propozycji dla Ciepłej Wiosny:
* sukienka w energetycznych, ciepłych kolorach w orientalny wzór idealnie podkreśli urodę tego ciepłego typu
* torba w neutralnym, beżowym kolorze z łososiową obramówką dopełni i nie będzie konkurować z wyrazistą sukienką
* biżuteria drewniana oraz w ciepłych barwach, które są na sukience – drewno szczególnie polecane jest dla Ciepłej Wiosny, a także czyste złoto. Tutaj drzewo z intensywnie żółtymi koralikami oraz bransoletki żółto-zielone wpisują się idealnie w całość.

*

JASNA WIOSNA

Jasna Wiosna to typ urody, któremu bardzo nie służą zarówno kolory wyraźnie ciepłe jak i bardzo chłodne. Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się w miarę ciepłe, jasne, pastelowe barwy w delikatnym kontraście (ale większym, niż w przypadku typu siostrzanego, Jasnego Lata).

W mojej propozycji dla Jasnej Wiosny:
* sukienka jasno turkusowo-niebieska – te kolory są świetną bazą kolorystyczną dla Jasnej Wiosny, a subtelny kontrast „robi całość”
* torebka szara, która doskonale dopełnia całość i nie wprowadza niepotrzebnego przytłoczenia ciemną barwą
* biżuteria – wisiorek Lilith oraz bransoletka w kolorze ciepłego beżu wpisuje się w stylizację i powtarza kolorystykę Jasnej Wiosny.

*

JASNE LATO

Jasne Lato to typ urody, któremu bardzo nie służą zarówno kolory wyraźnie ciepłe jak i bardzo chłodne. Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się w miarę chłodne, jasne, pastelowe barwy w delikatnym kontraście (mniejszym, niż w przypadku typu siostrzanego, Jasnej Wiosny).

W mojej propozycji dla Jasnego Lata:
* sukienka błękitno-turkusowa z różowymi akcentami – te kolory są świetną bazą kolorystyczną dla Jasnego Lata, a subtelny kontrast „robi całość”
* saszetka – nerka szara, która doskonale dopełnia całość. Dodatki w jasnej szarości są pożądane w przypadku tego typu
* biżuteria – wisiorek Drzewo Życia z błękitnym orgonitem wpisuje się w stylizację i powtarza kolorystykę Jasnego Lata

*

CHŁODNE LATO

Chłodne Lato to typ urody, któremu bardzo nie służą kolory ciepłe (podobnie jak Chłodnej Zimie). Można powiedzieć, że w przypadku tego typu najlepiej się sprawdzają się chłodne, w miarę czyste barwy w delikatnym kontraście (mniejszym, niż w przypadku typu siostrzanego, Chłodnej Zimy).

W mojej propozycji dla Chłodnego Lata:
* szarawary granatowe, które są świetną bazą kolorystyczną dla Chłodnego Lata. Granat w ogóle jest najlepszym bazowym kolorem dla wszystkich Lat.
* błękitna koszulka z nadrukiem kolorowym, która wprowadza subtelny kontrast do całości, jednak nie dominuje ciepłą temperaturą
* plecak granatowo-niebieski, który doskonale dopełnia całość, nie wprowadzając niepotrzebnego i zbyt dużego kontrastu
* biżuteria – kolczyki utrzymane w kolorze czystego srebra – to właśnie Chłodne Lato (oraz Chłodna Zima) najlepiej wygląda w biżuterii srebrnej

To tyle jeśli chodzi o inspiracje etno. Wszystkie rzeczy możecie nabyć w sklepach: Lookah, Innaja oraz Etno Bazaar. Macie jakieś inne pomysły/propozycje? Dajcie znać w komentarzach.

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close