Kolor we wnętrzu

Każde wnętrze, podobnie jak typ urody, czy obraz posiada swoją charakterystyczną kolorystykę. W poniższym wpisie zebrałam kilka zdjęć i opisałam jest od strony analizy kolorystycznej. Tak, myślę, że tak można zinterpretować praktycznie wszystko :).

Obraz Z cyklu pory roku – Wiosna wprowadza dość mocny akcent do tego spokojnego, skandynawskiego wnętrza. Płótno zdominowane przez przed odcienie błękitu i zieleni  w górnej części. W pozostałej oprócz nich pojawia się duża plama w odcieniu ciemnej czerwieni oraz pas w kwiaty. Jeśli chodzi o temperaturę obrazu, to mimo wszystko dominuje chłód, jedynie kilka plam zieleni utrzymanych jest w ciepłej tonacji. Reasumując – zarówno ze względu na średni kontrast na większej części płótna, jak również ewidentnie chłodną tonację obraz zaliczyłabym do Chłodnego Lata.
To oto Chłodne Lato z obrazu tworzy jakiś tam kontrast z wnętrzem, aczkolwiek widzę też cechy wspólne, które sprawiają, że zachowana jest harmonia. Mam tutaj na myśli ciepły odcień zieleni na płótnie, który jest jakby powtórzeniem zieleni rośliny doniczkowej. Kolorystyka wnętrza wpisuje się w typ Stonowanej Jesieni z niskim nasyceniem i kontrastowością. Płótno dzięki temu, że posiada ciepłe akcenty wprowadza do wnętrza kontrast i ożywczą świeżość.
(zdj. darmowe ze strony pexels.com autorstwa Catherine Augustin)
kolor we wnętrzu
„Z cyklu pory roku – Wiosna” / olej + kolaż na płótnie / 60 x 90 cm / cena: 1000 zł

 

Obraz Autoportret Zielona Wróżka wprowadza mocny kolorystyczny akcent do tego ekskluzywnego wnętrza. Płótno zdominowane przez przed odcienie zieleni oraz granatu swoją kolorystyką nawiązuje do absyntu, a więc tak zwanej „zielonej wróżki”. Jeśli chodzi o temperaturę obrazu, to ciężko ją określić jednoznacznie – zielenie są z przewagą żółci, a więc dość ciepłe, z kolei granat i błękity są chłodnej. Reasumując – zarówno ze względu na dość mocny kontrast jak również tonację myślę o nim w kontekście Czystej Zimy.
Czysta Zima z obrazu tworzy jakiś tam kontrast z sypialnianym wnętrzem, aczkolwiek widzę też cechy wspólne, które sprawiają, że zachowana jest harmonia. Myślę o granacie, który powtarza się na obrazie oraz ścianach. Kolorystyka sypialni wpisuje się w typ Ciemnej Zimy z niską kontrastowością oraz głębią. Mimo wszystko całość jest Zimowa, płótno dzięki temu, że posiada kontrastowo zielone tło wprowadza do wnętrza świeżość.

(zdj. darmowe ze strony pexels.com autorstwa Skitterphoto)

wizualizacja IV
Autoportret Zielona Wróżka / olej + tempera na płótnie / 80 x 80 cm / cena: 1000 zł

 

Obraz Abstrakcja V wprowadza dość mocny, kolorystyczny akcent do prostego wnętrza. Płótno jest zdominowane przez przez abstrakcyjne plamy w odcieniach żółci, czerwieni oraz błękitu. Jeśli chodzi o temperaturę obrazu, to ewidentnie jest ciepła. Reasumując – ze względu na mocny kontrast kolorystyczny jak również ciepłą tonację myślę o nim      w kontekście Czystej Wiosny.
Czysta Wiosna obrazu tworzy silny kontrast z białą ścianą oraz minimalistycznym wnętrzem. Mimo wszystko widoczna jest harmonia, kiedy myślę o turkusie, który powtarza się na ozdobnych pojemnikach. Kolorystyka kompozycji wpisuje się w typ Czystej Wiosny/ Czystej Zimy z silną kontrastowością oraz czystą barwą.

(zdj. darmowe ze strony pexels.com autorstwo: Tom Swinnen)

kolor we wnętrzu II
Obraz Abstrakcja V / tempera na płótnie / 30 x 24 cm / cena: 200 zł

 

Obraz abstrakcyjny w czystych kolorach (Czysta Zima) na tle w kolorze stonowanego różu (Stonowane Lato)

(zdj. darmowe ze strony pexels.com autorstwo: Vincent Rivaud)

kolor we wnętrzu V
Obraz Abstrakcja IV / tempera na płótnie / 30 x 24 cm / cena: 200 zł

 

Obraz Z cyklu pory roku – Przedzimie wprowadza stonowany akcent do tego interesującego wnętrza. Płótno zdominowane przez delikatny łosoś, posiada również plamy w odcieniach błękitu oraz zieleni. Tkanina, o której wspominam dość dobrze wpisuje się w deseń całości wnętrza, można powiedzieć, że poniekąd powiela linie widoczne na ścianie czy podłodze. Jeśli chodzi o temperaturę obrazu, to mimo wszystko dominuje ciepło, jedynie kilka plam zieleni i granatu utrzymanych jest w chłodnej tonacji. Przeważa jednak ta stonowana tkanina i z tego powodu zaliczyłabym obraz do Stonowanego Lata.
To oto Stonowane Lato z obrazu tworzy jakiś tam kontrast z wnętrzem, choć jest on subtelny i bardzo harmonijny. Plamy w stłumionych odcieniach błękitu czy szarości pojawiają się na ścianie. Podobnie podłoga, mimo, że w innym nasyceniu, to jednak deseniem wpisuje się w całość. Kolorystyka wnętrza utrzymana została w typie Stonowanego Lata/Stonowanej Jesieni z niskim nasyceniem i kontrastowością. Płótno dzięki temu, że posiada chłodne akcenty wprowadza nieco dynamizmu.

(zdj. darmowe ze strony pexels.com)

kolor we wnętrzu III
„Z cyklu pory roku – Przedzimie” / olej + kolaż na płótnie / 60 x 80 cm / cena: 1000 zł

Na dziś tyle. Wszystkie obrazy prezentowane na zdjęciach są autorstwa Karoliny Kułakowskiej, a więc mojego.

Zainteresowany?

Napisz!

karolina.kulakowska@interia.pl

 

 

1 myśl w temacie “Kolor we wnętrzu

Możliwość komentowania jest wyłączona.

Create your website with WordPress.com
Rozpocznij
%d blogerów lubi to:
search previous next tag category expand menu location phone mail time cart zoom edit close